Mladí liberáli v boji proti korupcii

Autor: Mladí liberáli | 17.11.2013 o 20:55 | (upravené 18.11.2013 o 0:09) Karma článku: 8,04 | Prečítané:  409x

Uplynulý víkend sme v Petržalke zorganizovali seminár s názvom Boj proti korupcii. Síce nešlo o typickú liberálnu tému, korupcia je na Slovensku stále celospoločenským problémom a jej eliminácia by mala zaujímať každého z nás. Aj preto sme na tento seminár pozvali okrem členov Mladých liberálov aj zástupcov zo spriatelených organizácií. Sme radi, že sme na liberálnej pôde mohli medzi účastníkmi privítať aj konzervatívcov z mládeže KDS.

Vladimír Špánik, ZOMOSVladimír Špánik, ZOMOSMladí liberáli

Prvým vzácnym hosťom v sobotu bol Ján Budaj. Vzhľadom na viac ako aktuálny dátum bola úvodná hodinka programu venovaná Nežnej revolúcii a obdobiu spred novembra 1989. Po tomto úvode nebolo vôbec ťažké premostiť k hlavnej téme nášho seminára - boju proti korupcii, ktorú sme otvorili panelovou diskusiou s troma politikmi. Okrem pána Budaja prijali pozvanie do diskusie Martin Poliačik a Ondrej Dostál. Hostia pomenovali príčiny korupcie v politike a porovnali jej rozsah na rôznych úrovniach politiky a načrtli možnosti jej eliminácie. Zdôraznili dôležitosť v súčasnosti platného Infozákona a vyjadrili obavy vyplývajúce zo zámeru vlády tento zákon pozmeniť.

Po diskusii spomínaných troch pánov nasledoval blok Mateja Kuriana, ktorý pracoval 3 roky v Transparency International Slovensko. Svojim bezprostredným prístupom si hneď získal naše publikum (ktoré tvorili Maťovi rovesníci). Zadefinoval, čo možno považovať za korupciu, čo je „len" morálnym prehreškom a veľkú časť prednášky venoval webovým projektom, ktoré napomáhajú v boji proti korupcii.

Maťov blok ukončil oficiálny sobotňajší program a nasledovalo neformálne posedenie. Áno, aj o tom sú „víkendovky" Mladých liberálov - v prvom rade sa niečo dozvedieť, ale zábava nesmie chýbať.

Nedeľné ráno zahájil svojou prednáškou Ján Dinga z inštitút INESS, ktorý sa venoval najmä dopadom korupciu na ekonomiku a hospodárenie štátu. Priblížil nám bližšie pojem verejné financie a finančné toky v štátnej a verejnej správe, vďaka ktorým sa vytvára priestor na korupciu. Diskusiou sme sa dopracovali ku starej liberálnej téze - minimalizovaním štátu sa minimalizuje aj priestor na korupciu.

Druhým nedeľným hosťom bola Zuzana Dančíková z Transparency International Slovensko (TIS). Nadviazala na prednášku svojho bývalého kolegu Maťa Kuriana a priblížila nám prácu TIS. Práve TIS balansuje na okraji zaškatuľkovania - je to think-tank, alebo watchdog? Podľa Zuzky TIS plní obe funkcie, keďže sa venuje nielen analyzovaniu, ale aj odhaľovaniu korupcie. Organizácia typu TIS je v rámci slovenskej často krát bezútešnej reality vysoko dôležitou inštitúciou v boji proti korupcii.

Seminár bol zakončený prednáškou pána Vladimíra Špánika, ktorý v roku 2010 založil organizáciu ZOMOS (Združenie občanov miest a obcí Slovenska) . Tá je kvázi opozičnou organizáciou k ZMOSu, ktorý združuje primátorov a starostov Slovenska. Časté nerešpektovanie zákona zo strany starostov, nezákonné praktiky navodzujúce podozrenia z korupcie sú jasným dôkazom opodstatnenosti organizácie ZOMOS. Organizácia pána Špánika bojuje proti korupcii najmä na komunálnej úrovni a taktiež sa venuje občianskemu aktivizmu.

Ak by sme to mali zhrnúť na záver, seminár sa vydaril nad očakávania. Hostia nám priniesli vzácne poznatky a myšlienky o boji proti korupcii a to každý zo svojho pohľadu -  preto bol náš program taký rozmanitý. Pevne verím, že seminár sa okrem organizátorov páčil aj našim účastníkom - ako Mladým liberálom, tak aj pozvaným nečlenom. Rozlúčili sme sa s vierou, že príležitostí na takéto úžasné stretnutia bude v nasledujúcom roku viac.

Jakub Nedoba, predseda ML

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?