Mladí liberáli v boji proti korupcii

Autor: Mladí liberáli | 17.11.2013 o 20:55 | (upravené 18.11.2013 o 0:09) Karma článku: 8,04 | Prečítané:  403x

Uplynulý víkend sme v Petržalke zorganizovali seminár s názvom Boj proti korupcii. Síce nešlo o typickú liberálnu tému, korupcia je na Slovensku stále celospoločenským problémom a jej eliminácia by mala zaujímať každého z nás. Aj preto sme na tento seminár pozvali okrem členov Mladých liberálov aj zástupcov zo spriatelených organizácií. Sme radi, že sme na liberálnej pôde mohli medzi účastníkmi privítať aj konzervatívcov z mládeže KDS.

Vladimír Špánik, ZOMOSVladimír Špánik, ZOMOSMladí liberáli

Prvým vzácnym hosťom v sobotu bol Ján Budaj. Vzhľadom na viac ako aktuálny dátum bola úvodná hodinka programu venovaná Nežnej revolúcii a obdobiu spred novembra 1989. Po tomto úvode nebolo vôbec ťažké premostiť k hlavnej téme nášho seminára - boju proti korupcii, ktorú sme otvorili panelovou diskusiou s troma politikmi. Okrem pána Budaja prijali pozvanie do diskusie Martin Poliačik a Ondrej Dostál. Hostia pomenovali príčiny korupcie v politike a porovnali jej rozsah na rôznych úrovniach politiky a načrtli možnosti jej eliminácie. Zdôraznili dôležitosť v súčasnosti platného Infozákona a vyjadrili obavy vyplývajúce zo zámeru vlády tento zákon pozmeniť.

Po diskusii spomínaných troch pánov nasledoval blok Mateja Kuriana, ktorý pracoval 3 roky v Transparency International Slovensko. Svojim bezprostredným prístupom si hneď získal naše publikum (ktoré tvorili Maťovi rovesníci). Zadefinoval, čo možno považovať za korupciu, čo je „len" morálnym prehreškom a veľkú časť prednášky venoval webovým projektom, ktoré napomáhajú v boji proti korupcii.

Maťov blok ukončil oficiálny sobotňajší program a nasledovalo neformálne posedenie. Áno, aj o tom sú „víkendovky" Mladých liberálov - v prvom rade sa niečo dozvedieť, ale zábava nesmie chýbať.

Nedeľné ráno zahájil svojou prednáškou Ján Dinga z inštitút INESS, ktorý sa venoval najmä dopadom korupciu na ekonomiku a hospodárenie štátu. Priblížil nám bližšie pojem verejné financie a finančné toky v štátnej a verejnej správe, vďaka ktorým sa vytvára priestor na korupciu. Diskusiou sme sa dopracovali ku starej liberálnej téze - minimalizovaním štátu sa minimalizuje aj priestor na korupciu.

Druhým nedeľným hosťom bola Zuzana Dančíková z Transparency International Slovensko (TIS). Nadviazala na prednášku svojho bývalého kolegu Maťa Kuriana a priblížila nám prácu TIS. Práve TIS balansuje na okraji zaškatuľkovania - je to think-tank, alebo watchdog? Podľa Zuzky TIS plní obe funkcie, keďže sa venuje nielen analyzovaniu, ale aj odhaľovaniu korupcie. Organizácia typu TIS je v rámci slovenskej často krát bezútešnej reality vysoko dôležitou inštitúciou v boji proti korupcii.

Seminár bol zakončený prednáškou pána Vladimíra Špánika, ktorý v roku 2010 založil organizáciu ZOMOS (Združenie občanov miest a obcí Slovenska) . Tá je kvázi opozičnou organizáciou k ZMOSu, ktorý združuje primátorov a starostov Slovenska. Časté nerešpektovanie zákona zo strany starostov, nezákonné praktiky navodzujúce podozrenia z korupcie sú jasným dôkazom opodstatnenosti organizácie ZOMOS. Organizácia pána Špánika bojuje proti korupcii najmä na komunálnej úrovni a taktiež sa venuje občianskemu aktivizmu.

Ak by sme to mali zhrnúť na záver, seminár sa vydaril nad očakávania. Hostia nám priniesli vzácne poznatky a myšlienky o boji proti korupcii a to každý zo svojho pohľadu -  preto bol náš program taký rozmanitý. Pevne verím, že seminár sa okrem organizátorov páčil aj našim účastníkom - ako Mladým liberálom, tak aj pozvaným nečlenom. Rozlúčili sme sa s vierou, že príležitostí na takéto úžasné stretnutia bude v nasledujúcom roku viac.

Jakub Nedoba, predseda ML

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?