Kríza na Ukrajine sa dotýka aj nás

Autor: Mladí liberáli | 21.2.2014 o 13:27 | (upravené 21.2.2014 o 13:37) Karma článku: 4,83 | Prečítané:  981x

Mladí Liberáli (ďalej len ML) s veľkým znepokojeným sledujú vývoj situácie na Ukrajine a zároveň ostro odsudzujú násilie na oboch stranách nepokojov. Eskalácia násilia počas demonštrácií nielen v Kyjeve, ale aj iných mestách, si len za posledné dni vyžiadala vyše 70 mŕtvych a 500 zranených z radov demonštrantov, polície a nestranných civilistov. ML pevne veria, že v nasledujúcich dňoch, dôjde k uspokojivým riešeniam a zloženiu zbraní, ktoré však budú vyžadovať kompromis medzi pro-európskou opozíciou a pro-ruskou vládou.

Ako občianske združenie, ktorého najväčšou hodnotou je úcta k slobode, chceme v tomto bode apelovať na ukrajinskú vládu, aby vo svojom záujme rešpektovala vôľu ľudu, ako aj zaručila dodržiavanie demokratických občianskych práv a slobôd a zastavenie policajnej brutality.

Obávame sa, že uvalenie cielených sankcií štátmi EÚ na vycestovanie a majetok „ľudí zodpovedných za násilie" nie je správne riešenie, pretože je namierené na provládnych predstaviteľov a takmer netrestá agresívnych radikálov útočiacich zápalnými fľašami a zbraňami na policajné zložky a vládne budovy, čo nepochybne zvýšilo intenzitu násilia. Tiež nás prekvapuje, že sa EÚ snaží vyriešiť tento komplikovaný problém iba nájdením a obvinením „zodpovedných", hlavne ak veľká časť Ukrajincov vidí v EÚ budúcnosť svojej krajiny a hlavne nádej na zastavenie aktuálneho násilia.

Na Slovensku uvítame pripravenosť úradov na výnimočné situácie, aby boli schopné poskytnúť okamžitú pomoc slovenským občanom v Ukrajine, riešiť prípadné problémy na slovensko-ukrajinských hraniciach a v prípade najhoršieho scenára poskytli pomoc utečencom. Vyzývame tiež média, aby uverejňovali potvrdené informácie alebo aspoň aby upozornili na dohady, pretože veľa občanov SR, najmä na východnom Slovensku, sledujú správy so strachom o svojich známych a blízkych žijúcich na Ukrajine.

Tiež by sme chceli dať do pozornosti akciu Stop násiliu na Ukrajine, ktorá sa uskutoční pred ukrajinským veľvyslanectvom dnes o 15:00. Veríme, že touto udalosťou si ľudia, ktorým situácia u nášho východného suseda nie je ľahostajná, uctia obete nepokojov a pokojnou formou podporia ukrajinský ľud.

Slavomír Ogurčák

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Buďte skromní! Káže občanom tadžický prezident

Perzské svadby sú výrazom materiálnej podstaty starých tradícií

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.


Už ste čítali?